Pomóc dziecku zasnąć
Wieczorne zasypianie bez kłopotów. Niektórzy rodzice mogą wątpić, że to jest w ogóle możliwe. Jednak istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym dziecko wyciszy się i przygotuje do spania, a tym samym zmęczeni rodzice będą mogli spędzić razem trochę czasu i co najważniejsze się wyspać.

Wieczorny rytuał
Dzieci są różne, jednak wszystkie wymagają odpowiedniej ilości i jakości wypoczynku w nocy. Dlatego należy pomóc maluchowi w zasypianiu, przez wprowadzenie stałych czynności przygotowujących do tego codziennego procesu. W ten sposób nauczymy malucha higieny snu. Od czego zacząć? Najlepiej od określenia stałej godziny, o której przystępujemy do wyciszania dziecka i przygotowywania go do snu. Wyłączmy tv, radio, przyciemnijmy sypialnię, zadbajmy o ciszę w domu. Bardzo ważne jest aby ten rytuał był stały i powtarzalny każdego dnia. pomóc dziecku zasnąćPo czynnościach uspokajających, kąpieli i nakarmieniu kładziemy dziecko do łóżeczka. Możemy włączyć relaksującą płytę z kołysankami. Cicha i spokojna muzyka, wsparta biciem serca matki pozwoli dziecku zasnąć. Tym samym łatwiej będzie nam walczyć z tzw. lękiem przed rozstaniem. Dzieci, które spędzają cały dzień w towarzystwie osoby dorosłej - mamy, dziadków czy niani, boją się zostać same w pokoju na noc. Dlatego dobrym sposobem jest włączenie przed zaśnięciem muzyki z kołysankami prenatalnymi, na których słychać szum wód płodowych i bicie serca. Dzięki takiej muzyce dziecko podświadomie będzie czuło się bezpiecznie i łatwiej zaśnie. Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się problemy, które przeszkadzają w zasypianiu. Jednak „Kołysanki Prenatalne” przez swe unikatowe oparte o naukowe badania właściwości są doskonałym remedium na problemy ze snem dzieci w różnym wieku.

Sposoby na sen z „Kołysankami Prenatalnymi” w tle, gdy dziecko ma…

1 miesiąc - Noworodka należy układać do snu w niezbyt przestronnym i jasnym pomieszczeniu. Do tej pory dziecko było przyzwyczajone do ciasnoty brzucha mamy, dlatego będzie lepiej czuło się w koszyku wyścielonym ciemnym materiałem i przy dźwiękach kołysanki z biciem serca.

2-3 miesiące - W tym okresie pojawiają się kolki u dzieci, które dodatkowo utrudniają zasypianie. Dlatego wskazane jest ograniczenie liczby bodźców: wizyt, podróży, poznawania nowych rzeczy. Przed snem dobrze jest wymasować brzuszek niemowlęcia oliwką i położyć go na kilka minut na brzuszku. Warto również zadbać o własną równowagę emocjonalną, gdyż dzieci łatwo wyczuwają podenerwowanie i stres rodziców, a tym samym same stają się niespokojne. W celu uspokojenia maluszka wielu rodziców używa suszarki lub wentylatora, ponieważ jednostajny szum wpływa uspokajająco. Jednak nie można pozostawić włączonego przedmiotu w pokoju dziecka i z niego wyjść, gdyż jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragicznie. Dlatego bezpieczniejszym sposobem będzie włączenie „Kołysanek Prenatalnych” z rytmiczną muzyka wspartą szumem środowiska prenatalnego.

4-6 miesięcy - Niemowlę może cierpieć z powodu rosnących zębów, wtedy często budzi się nocy z płaczem, jest niespokojne. Dobrym sposobem jest smarowanie dziecku dziąseł żelem na ząbkowaniem i włączanie na całą noc muzyki z płyty „Kołysanki Prenatalne”.

7-8 miesięcy - Dziecko dostaje już wieczorny posiłek złożony z kaszki, co pozwala mu dłużej pospać. Najczęściej mamy wracają już do pracy, a nocne marudzenie dziecka spowodowane jest tęsknotą za mamą. Dlatego, aby uniknąć ciągłego wstawania i wołania matki przez dziecko warto włączyć dziecku relaksującą płytę z biciem serca i pierwsze 10 minut słuchać jej razem z dzieckiem, a gdy już usypia, ale jeszcze nie śpi - opuścić pokój pociechy, tak, aby mogła sama zasnąć.

9-12 miesięcy - Niemowlę może budzić się o różnych porach, wołać rodziców i zachęcać ich do zabawy. Dlatego tutaj doskonale sprawdzą się „Kołysanki Prenatalne”, gdyż monotonne zajęcia - czytanie książeczki i słuchanie spokojnej muzyki - szybko uśpi pociechę.

WIEK DZICKA DZIAŁANIE
Noworodki (1-2 miesiące) - kłaść dziecko do łóżka wtedy, gdy jest ono śpiące, ale jeszcze nie śpi; 
- ustalać właściwy rytm dobowy poprzez zabawy w ciągu dnia oraz wyciszanie i zaciemnianie pomieszczenia wieczorem.
Niemowlęta (3-11 miesięcy) - wprowadzać nawyk samodzielnego zasypiania; 
- wprowadzić stały rozkład dnia i stałe godziny chodzenia spać; 
- stworzyć warunki przyjazne do snu (w sypialni powinno być chłodno, cicho i ciemno).
Dzieci w wieku 1-6 lat - przestrzegać rutyny w planowaniu dnia (popołudniowa drzemka nie powinna wypadać zbyt późno, aby nie opóźniać snu nocnego); 
- wprowadzić ceremoniał przygotowań do snu i przestrzegać niezmiennej kolejności czynności wykonywanych przed położeniem się do łóżka; 
- pamiętać o odpowiednich warunkach w sypialni; 
- pozwolić na zabawki - przytulanki w łóżku, które pomagają w zaśnięciu.
Dzieci w wieku 1-6 lat - nadal przestrzegać regularnych pór kładzenia się dziecka spać; 
- telewizor i komputer ustawić poza sypialnią; 
- unikać spożywania produktów zawierających kofeinę.