Śmiech a nasz organizm

Powiedzenie „śmiech to zdrowie” jest jak najbardziej prawdziwe – śmiech wywiera bowiem bardzo duży wpływ na nasze ciało i psychikę. Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała poprawiając ich funkcjonowanie.

Jak to działa?

Wiele osób oddycha bardzo płytko, angażując jedynie górną część klatki piersiowej. Podczas śmiania wdychamy trzy razy więcej powietrza, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony gdyż powietrze wtłaczane jest aż do brzucha. Przyspieszony oddech ułatwia usuwanie z organizmu dwutlenku węgla. Szybciej bije nasze serce, co znacząco wpływa na jego pracę w ciągu całej doby. Przyspieszona praca serca dobroczynnie wpływa na ciśnienie krwi.

Śmiech pozytywnie wpływa na nasz układ odpornościowy, zdecydowanie rzadziej chorujemy. Podczas śmiechu angażowane są niezliczone partie mięśni twarzy, brzucha, klatki piersiowej, jest to nieoceniony masaż dla naszego ciała. Dzięki temu nasza skóra staje się jędrniejsza, po prostu młodniejemy!

Śmiech jest również pomocny dla osób z nadwagą. Przyspiesza trawienie i pobudza przemianę materii.

Śmiech pobudza aktywność mózgu, koordynując pracę obu półkul, neurofizjolodzy dowiedli, że brak takiej koordynacji jest przyczyną depresji.

Przeprowadzono eksperyment. Duża grupa ludzi regularnie oglądała komedie.

Oto wyniki: przygnębienie zmniejszyło się o ponad 90%, gniew zmalał o ponad 70%.

Dzięki lepszej pracy mózgu zwiększa się również koncentracja i pamięć. Od wielu już lat wiadomo, że wykorzystujemy tylko niewielki procent możliwości pracy naszego mózgu. Koordynacja półkul znacząco wpływa na nasz intelekt.

Śmiech jest również nieocenionym lekiem dla osób łatwo załamujących się, o niskim poziomie witalności, bowiem w zaskakująco szybkim czasie zwiększa poziom energii.

Od wielu lat prowadzone są badania nad zastosowaniem śmiechu jako lekarstwa w walce z rakiem. Prognozy są bardzo obiecujące.

Nie sposób wyliczyć wszystkich korzyści płynących z wpływu śmiechu na nasz organizm, na nasze samopoczucie. Oto kilka z nich:

- rozwija pozytywne myślenie

- doskonale odreagowuje stres i uodparnia

- wzmacnia układ immunologiczny

- reguluje ciśnienie

- pomaga we wszelkich dolegliwościach serca

- łagodzi ból

- pobudza przemianę materii

- zwiększa pojemność płuc

- zwiększa pewność siebie

- poprawiają się relacje z ludźmi

- ujędrnia skórę - młodniejemy!


Możemy powiedzieć, że Śmiech jest doskonałym lekiem o wszechstronnym zastosowaniu, bez skutków ubocznych. Jednak musimy spełnić jeden warunek!

Śmiejąc się bądźmy szczerzy, bądźmy sobą. Sztuczny grymas, ćwiczony niekiedy przed lustrem i nazywany „uśmiechem” jest szkodliwy. Każdy człowiek odbiera niezliczoną ilośćkomunikatów niewerbalnych. Nawet jeśli nie wiemy nic o języku ciała z łatwością wyczuwamy prawdziwe intencje i odsuwamy się od takich ludzi.

W rzeczywistości osoby które potrafią tylko grać, stwarzając jedynie pozory pogodności, są zagubione i samotne, a sztuczny uśmiech jest mechanizmem obronnym. Nauczmy się szczerze uśmiechać! To jest możliwe dla każdego!

Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że osoby z dużym poczuciem humoru postrzegane są jako bardziej atrakcyjne, wzbudzające większe zaufanie. Częściej wybieramy towarzystwo osób pogodnych, gdyż ich aura wpływa na nas pozytywnie.

W świecie nauki już powszechnie wiadomo, że osoby z dużym poczuciem humoru cieszą się lepszym zdrowiem i zdecydowanie dłużej żyją, niż ludzie markotni.

Na Uniwersytecie Harvarda przyprowadzono badania dotyczące wspólnych cech ludzi długowiecznych. Zdecydowana większość badanych osób, które przeżyły ponad 100 lat, wykazywała bardzo duże poczucie humoru.

Humor odgrywa niezwykle istotną rolę w komunikacji międzyludzkiej, tak jak śpiew ptaków ma olbrzymie znaczenie w komunikacji ptasiej. Ośrodek odpowiedzialny za śmiech umiejscowiony jest w korze mózgowej, a więc w obszarze decydującym o naszym człowieczeństwie – jesteśmy jedynymi śmiejącymi się istotami na Ziemi. Śmiech integruje i pozwala na bardziej intymny kontakt z drugim człowiekiem. W grupie śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż w samotności.


Co możemy zrobić jeśli nie jesteśmy obdarzeni dużym poczuciem humoru?

Możemy się tego nauczyć!

Nawet gdy jesteśmy przygnębieni spróbujmy bez żadnego powodu uśmiechnąć się, to spowoduje natychmiastową reakcję zwrotną – wydzielanie serotoniny, nasz mózg reaguje bowiem na bodziec fizyczny (napięcie mięśni). Uśmiechajmy się tak, aby śmiały się również nasze oczy. Efekt jest zaskakujący, już po kilku minutach odczujemy poprawę samopoczucia i pojawi się szczery, spontaniczny uśmiech.

Napięte mięśnie dają sygnał do mózgu, który podczas śmiechu wydziela serotoninę – „hormon szczęścia”.

Uśmiech jest uniwersalnym językiem rozumianym w każdym zakątku świata, bez względu na wiek, wykształcenie czy kolor skóry.