Jak słyszy dziecko w brzuchu matki?

Środowisko prenatalne nie jest oazą ciszy i spokoju. Okazuje się, że kiedy dziecko zaczyna słyszeć (w ostatnim trymestrze ciąży), docierają do niego odgłosy, wśród których dominującym jest bicie serca, dźwięki płynące z jelit, hałas wydobywający się z układu oddechowego, szum krwi przepływającej przez naczynia krwionośne, itd.

baby in the womb

Chociaż płód w okresie prenatalnym oswaja się z różnymi odgłosami, to mimo tego dźwięki, z którymi my stykamy się na co dzień, mogą być rozpraszające i denerwujące dla nowo urodzonego dziecka. Dlaczego? Ponieważ niemowlę nie poznało ich wcześniej, a w dodatku dziecko w łonie matki słyszy inaczej niż dorosły człowiek. Wyobraźmy sobie, że zanurzamy się w wodzie.jak słyszy dziecko w brzuchu matki Jak teraz słyszymy? Dźwięki stają się łagodne, mniej ostre, wszystkie wysokie i średnie częstotliwości są "zatrzymywane" przez skórę i wody płodowe, a dziecko słyszy głównie dźwięki o niskiej częstotliwości. Kiedy niemowlę przychodzi na świat, nagle wchodzi w środowisko intensywnych bodźców. Gwar codziennego życia może mieć różny wpływ na noworodka, ponieważ dźwięki o wysokiej i średniej częstotliwości (dominujące w naszym otoczeniu) działają pobudzająco, mogą powodować niepokój i kłopoty ze spaniem. Natomiast dźwięki o niskiej częstotliwości (szczególnie rytmiczne bicie serca) mają działanie uspokajające i relaksujące. Tak też brzmią Kołysanki Prenatalne – są to dźwięki o niskiej częstotliwości, słyszane z perspektywy dziecka w łonie matki, a ich głównym działaniem jest uspokajanie, wyciszanie i usypianie dziecka.

Niemal wszystkie nowo narodzone pociechy potrzebują czasu, aby przystosować się do nowego otoczenia. W przypadku wrażliwych dzieci ten okres może trwać nawet kilka lub kilkanaście miesięcy.