Biały szum
Z pewnością słyszeliście o metodach naszych mam czy babć a może znajomych, którzy w trosce o swoje dzieci starali się uspakajać swoje dzieci dzwiękiem suszarki do włosów. Czy nie zastanawiliście się dlaczego to faktycznie działa? W zasadzie każde dziecko, które jest niespokojne, płacze nie wiadomo z jakich powodów, uspakaja się praktycznie w ciągu kilku chwil od momentu kiedy włączymy przy nim suszarkę. Badania naukowe potwierdziły, że różnego rodzaju urządzenia emitują dźwięk, który w pewnym zakresie częstotliwości został nazwany „BIAŁYM SZUMEM”. Naukowcy przypuszczają, że najprawdopodobniej szum ten, to dźwięk, który przypomina dziecku środowisko prenatalne (kiedy dziecko jest w łonie matki od 4 miesiąca zycia płodu, słyszy m.in. szum przepływu krwi pępowinowej).

Z myślą o zdrowym i spokojnym śnie Twojego dziecka, możesz oczywiście zakupić kolejną suszarkę do włosów bo, dwie wcześniejsze już się spaliły, ale możesz również sprawdzić, którą płytę z Biłym Szumem polubi Twoje dziecko najbardziej. Polecamy gorąco płyty audio z nagranym w różnych wersjach „Białym Szumem” jako tanią i bezpieczną metodę zagwarantowania dziecku i jego rodzcom zdrowego i spokojnego snu. Zdecydowanie odradzamy w celu uspokojenia dziecka wożenia go samochodem, czy trzymania przy dziecku niebezpiecznych urządzeń elektrycznych, proponując w zamian szeroki wybór różnych wersji „Białego Szumu” - od dźwięków suszarki, lejącej się wody, pociągu, aż po dźwieki z wnęrza poruszającego się samochodu.

Wiele mówi się o wręcz magicznych właściwościach białego szumu, jak pomaga ludziom, a nawet zwierzętom w relaksacji i zasypianiu. Zanim jednak poznamy jak stosować biały szum, dowiedzmy się, czym biały szum jest.

Aby zrozumieć działanie białego szumu, trzeba najpierw wniknąć w jego istotę. W swej najczystszej formie, nie jest on wcale szumem. Biały szum, zwany także białym dźwiękiem, to kombinacja częstotliwości dźwiękowych o równych proporcjach. Podobnie jak na białe światło składają się wszystkie barwy, tak i biały szum tworzą wszystkie częstotliwości dźwiękowe.

Szczególną właściwością białego szumu, zawierającego wszystkie – od najniższych do najwyższych częstotliwości, jest zdolność do „maskowania”, zagłuszania hałasu.

Jak brzmi biały szum? Najlepiej oddaje go chyba wolny, spokojny szeleszczący odgłos „szszsz”. Dla innych kojarzy się biały szum z dźwiękiem deszczu lub fal delikatnie obmywających wybrzeże czy odgłosem wiatru w lesie.

To bardzo spokojny dźwięk, naturalny balsam dla uszu i umysłów ludzi w każdym wieku. W istocie jest on darem Matki Natury podobnie jak woda i powietrze.

Jakie zastosowanie ma biały szum?
W szczególności młodzi rodzice nauczyli się doceniać terapeutyczne wartości białego szumu, który okazuje się być wielce skutecznym narzędziem w uspokajaniu płaczącego niemowlaka, także cierpiącego z powodu kolki.

Studenci, pracownicy biurowi, jak również wszyscy zwalczający hałas w naszym środowisku cenią biały szum za właściwości podnoszące ich koncentrację i wydajność.

Biały szum stosuje się nawet w terapii osób cierpiących na różne zaburzenia słuchu, takie jak dzwonienie w uszach lub nadwrażliwość słuchowa.

Biały szum pozwala także chronić spokojny sen. Zagłusza on skutecznie hałasy ulicy, szczekanie psów, chrapanie małżonka etc. W rezultacie jesteśmy bardziej wypoczęci.

Jak uzyskać biały szum? W domowym środowisku taki dźwięk generuje wentylator, suszarka, klimatyzacja, itp. Niestety nadmierna eksploatacja tych urządzeń podnosi ryzyko ich uszkodzenia a nawet może być przyczyną wypadku.

Są firmy produkujące drogie i skomplikowane w obsłudze generatory białego szumu. Najbardziej efektywną i ekonomiczną metodą jest po prostu biały dźwięk zapisany na płycie CD, z możliwością pełnej kontroli i dopasowania do własnego gustu głosu, czasu i miejsca odtwarzania.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo duży wybór.

Biały szum jest dostępny w różnych wersjach, które znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

W 1992 roku, w USA rząd zlecił badania, które potwierdziły uspokajające i terapeutyczne właściwości białego szumu. Oprócz opisanych w tym artykule zaleceń, biały szum może być również stosowany jako wspomagający środek łagodzący stres i ból.

W jaki sposób biały szum pomaga mi w relaksacji lub zasypianiu?
Nasze życie wypełnia nieustający szum różnych męczących dźwięków, jak m.in. hałasy ulicy, trąbiące samochody, głośni sąsiedzi, denerwujące chrapanie etc. Biały szum, zawierając równe częstotliwości wszystkich dźwięków, w rzeczywistości filtruje i zagłusza hałas. Ten delikatny dźwięk odpręża, umożliwiając spokojne zasypianie.

Gdzie i jak słuchać białego szumu?
Białego szumu można słuchać również na słuchawkach. Zalecany jest także dla dzieci i niemowląt.

Poniżej kilka sposobów na stosowanie białego szumu w ciągu doby:

  • Jako immanentna część w procesie zasypiania. Włącz biały szum, aby zagłuszyć zewnętrzne, przeszkadzające dźwięki.
  • Środek na bezsenność. Kojące dźwięki białego szumu pomagają zasnąć bez pomocy leków. Łagodzą dolegliwości związane z chorobami bezsenności, dzięki czemu budzisz się bardziej wypoczęty.
  • Polepszenie warunków pracy. Podnieś koncentrację i efektywność w pracy poprzez słuchanie białego szumu, który ochroni Cię przed rozpraszającym hałasem konwersacji, rozmów telefonicznych i urządzeń biurowych.
  • Zwiększ skuteczność nauki. Biały szum pozwala na odcięcie się od hałaśliwego otoczenia akademików lub współlokatorów, podnosząc efektywność nauki.

Zabierz biały szum ze sobą w podróż. Nie wyjeżdżaj z domu bez swojej „strefy komfortu” – zagłuszając hałasy ulicy i otoczenia hotelu, zapewnisz sobie komfortowy sen i wypoczynek w podróży.

Czy biały szum jest bezpieczny dla dzieci/niemowląt, w szczególności czy pomaga na kolkę?
Kojące dźwięki białego szumu zapewnią właściwą atmosferę zarówno dzieciom jak i rodzicom do bezpiecznego i naturalnego snu. Płyty z białym szumem dla dzieci mogą być również pomocne na dolegliwości kolkowe. W szczególności dla pociech poniżej 5-go roku życia.

W jaki sposób biały szum może pomóc osobom cierpiącym na ADHD, autyzm lub inne zaburzenia i choroby układu nerwowego?
Zasadniczą korzyścią, jaką przynosi nam biały szum, to osłabienie i złagodzenie destruktywnych i rozpraszających dźwięków naszego otoczenia. Dlatego biały szum pomaga nam wydajniej się relaksować, zasypiać czy koncentrować. Osoby nadpobudliwe, hiperaktywne czy z ADHD lub podobnymi zaburzeniami są bardziej wrażliwe i podatne na różne bodźce, dźwięki środowiska zewnętrznego. Dzięki skutecznemu maskowaniu, filtrowaniu lub wygłuszeniu nadmiaru bodźców dźwiękowych, biały szum staje się istotnym elementem w programie podnoszenia koncentracji, wydajności oraz poprawiania relacji międzyludzkich.

Czy to prawda, że biały szum pomaga zwierzętom domowym, w szczególności psom?
Biały szum jest często zalecany jako narzędzie kształtujące, modyfikujące zachowania Waszych zwierzątek, w szczególności pomaga im się relaksować.