”Kołysanki Prenatalne” są zbiorem dźwięków słyszanych przez dziecko w okresie płodowym wzbogacone specjalnie przygotowaną muzyką relaksacyjną. Połączenie bicia serca, szumu wód płodowych i odgłosów środowiska prentalanego oraz uspokajających aranżacji muzycznych sprawia, że dziecko po narodzinach nadal może czuć się tak bezpiecznie, jak w brzuchu mamy. Dzięki temu niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojniejsze oraz łatwiej i szybciej zasypia. Środowisko prenatalne, kojarzące się z miłością, pozostaje w pamięci człowieka na całe życie, dlatego rytmiczne dźwięki serca działają uspokajająco zarówno na noworodki, jak i dzieci oraz dorosłych.

„Kołysanki Prenatalne” stanowią wspaniałe remedium na problemy z bezsennością. Wystarczy włączyć płytę, a odprężenie i sen nadchodzą po kilku/kilkunastu minutach.

W czym tkwi sekret?
Dziewięć miesięcy spędzonych w brzuchu matki to najspokojniejszy i najbezpieczniejszy okres w życiu dziecka. W tym czasie nic nie zakłóca jego rozwoju. Dziecko jest otulone ciepłymi wodami płodowymi, bez przerwy karmione, a dźwięki, które słyszy są delikatne i przytłumione przez otaczające go środowisko. Ten „świat” stwarza dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozostaje w pamięci.

Wszystko zmienia się w momencie narodzin, kiedy niemowlę styka się z nowym otoczeniem - jasnym, hałaśliwym, głośnym - po prostu pełnym nowych wrażeń, których dziecko do tej pory nie doświadczyło. Wykształcone wcześniej zmysły wyostrzają się, dlatego odczuwane bodźce są bardzo intensywne. To sprawia, że moment narodzin może być ciężkim przeżyciem, a niepokój związany ze zmianą będzie towarzyszył niemowlęciu nawet przez kilka miesięcy. Dzięki płycie zawierającej naturalne, wcześniej poznane przez dziecko dźwięki możemy mu pomóc w przyzwyczajeniu się i zaadaptowaniu do nowego otoczenia.

Dla kogo sa "Kołysanki Prenatalne"
Odgłosy pochodzące z łona matki mają wyjątkowy wpływ na noworodki, starsze dzieci, a nawet dorosłych. Dlatego płytę polecamy szczególnie rodzicom nowo narodzonych pociech, a także dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, które mają trudności w zasypianiu, kłopoty z utrzymaniem ciągłości snu, cierpiącym na bezsenność.

Dodatkowo płyta doskonale sprawdza się u osób żyjących w stresie, cierpiących na depresję, nerwicę, nadpobudliwość lub nadwrażliwość.

Jak używać płyty
Podczas pierwszego odtwarzania możemy mieć wrażenie, że płyta nagrana jest relatywnie cicho w porównaniu z innymi płytami. Nie wynika to z mniejszego poziomu decybeli, lecz z zakresu odtwarzanych częstotliwości, gdyż na płycie dominują niskie częstotliwości, takie które dziecko słyszy w okresie płodowym. Z tego względu nie ma możliwości podania uniwersalnych ustawień głośności - jednak nie może on być zbyt wysoki lub niski. Najlepiej jeśli poziom głośności odtwarzanej płyty będzie dobrany indywidualnie przez użytkownika, w zależności od jego preferencji. Punktem odniesienia może być bicie serca, które jest relatywnie głośniejsze niż towarzysząca muzyka. Najlepszym sprawdzianem dobrego ustawienia głośności odtwarzanej płyty, będzie nadchodzące odprężenie i senność (po kilku, kilkunastu minutach).

Wymagania sprzętowe:
Do słuchania płyty możemy użyć dowolnego odtwarzacza stacjonarnego lub przenośnego. Nagranie może być odtwarzane również przez słuchawki nauszne, w których cała małżowina uszna jest zakryta. Nie polecamy słuchawek dousznych (wsuwanych do kanału słuchowego).

Nie polecamy odtwarzania płyty z notebooka lub komputera, do którego podłączone są niskiej klasy głośniki. Ze względu na słabe parametry powyższych głośników, odtwarzany dźwięk nie będzie spełniał swojej funkcji.

Ważne
Jeśli odtwarzacz posiada funkcję „podbicia basu”, należy ją wyłączyć. W ten sposób unikniemy „deformacji” odtwarzanych utworów. Nagrania same w sobie posiadają dużo basu, zatem nie ma potrzeby dodatkowego „podbicia”.

Ważne
Ze względu na uspokajające właściwości, płyty nie należy słuchać w samochodzie, ani podczas czynności wymagających koncentracji.

---

Jak powstała płyta
„Kołysanki Prenatalne” powstała z miłości rodziców do dziecka. Pomysłodawcą projektu jest Grzegorz Dondziłło, inżynier dźwięku i tata, który szukał przyczyny bezsenności u swojego syna. Wszystkie znane medyczne oraz domowe sposoby na wyciszenie dziecka i ukołysanie go do snu zawiodły. Nie pomogło kołysanie w wózku, noszenie na rękach, dźwięk suszarki włączanej w pokoju dziecka, nawet wożenie w samochodzie po osiedlu. Wtedy zdesperowany i niewyspany tata zaczął szukać nowych sposobów. Poszukiwania doprowadziły go do badań naukowych, które opisywały problem „szoku poporodowego” oraz wpływ bicia serca matki na sen dziecka. Kochający tata w trosce o swojego syna postanowił wykorzystać zdobytą wiedzę i dotychczasowe umiejętności. Dźwięk bijącego serca oraz wszystkie odgłosy słyszane z perspektywy dziecka w łonie matki postanowił zarejestrować na płycie.

Stworzenie nagrania nie było łatwe. Prace nad odtworzeniem naturalnych dźwięków z brzucha kobiety ciężarnej poprzedzone były wieloma eksperymentami. Udało się dzięki wykorzystaniu osiągnięć techniki, między innymi mikrofonu pojemnościowego (który najwierniej oddaje nagrany dźwięk). Zostało nagrane bicie serca ciężarnej kobiety w siódmym miesiącu ciąży oraz pozostałe dźwięki prenatalne. Następnie tempo zostało zwolnione do takiego, w jakim bije serce człowieka będącego w relaksie, ponieważ nienarodzone dziecko jest najspokojniejsze wtedy, gdy mama jest zrelaksowana i wypoczęta. W ten sposób udało się uzyskać rzeczywisty dźwięk bicia serca, wód płodowych oraz innych dźwięków wewnątrz łona.

„Kołysanki Prenatalne” są skuteczne, ponieważ w przeciwieństwie do innego tego typu projektów oddają rzeczywisty dźwięk z łona matki.

Na rynku dostępne są kołysanki wykorzystujące bicie serca nagrane poprzez ultrasonograf. Niestety ten dźwięk nie odzwierciedla tego, co słyszy dziecko w łonie matki, ponieważ zapis jest zniekształcony przez dźwięki generowane przez same urządzenia.