Co zrobić, aby noworodki mniej płakały?

Nad przyczyną nieustającego płaczu niemowlaków zastanawiał Hamjime Murooka, profesor ginekologii w Nippon Medical University w Tokio. W swoich licznych badaniach próbował znaleźć odpowiedź na pytanie – co zrobić, aby noworodki mniej płakały, były spokojniejsze i lepiej spały. Wysunął tezę, że jedną z przyczyn niepokoju niemowlaków jest „szok” wynikający z nagłej zmiany środowiska. Dziecko w łonie matki słyszy głównie dźwięki o niskiej częstotliwości. Kiedy rodzi się, nagle wchodzi w świat intensywnych bodźców. Niemal wszystkie nowo narodzone dzieci potrzebują czasu, aby przystosować się do nowego otoczenia. W przypadku wrażliwych dzieci ten okres może trwać nawet kilka miesięcy.

Znając przyczynę niepokoju i trudności ze snem u noworodków profesor postanowił znaleźć sposób, aby zmniejszyć tzw. „szok poporodowy”. Zaobserwował, że noworodki są bardzo wrażliwe na dźwięki. Uspokajają się trzymane w okolicy serca matki lub słysząc jej głos. Wszystkie nieznajome dźwięki (telefon, trzaskanie drzwiami, itp.) wywołują pobudzenie. Tak rozpoczęły się jego eksperymenty z dźwiękiem, dzięki którym doszedł do wniosku, że dziecko może być spokojniejsze jeśli w jego otoczeniu znajdą się znajome dźwięki z okresu prenatalnego.badania

Przy użyciu mikrofonu nagrał bicie serca i wszystkie odgłosy prenatalne kobiety w 7 miesiącu ciąży. Następnie to nagranie odtwarzał noworodkom. Zauważył, że dzięki znajomym odgłosom dzieci szybciej uspokajają się i lepiej śpią. Podobne testy przeprowadził z nagraniem bicia serca połączonego z łagodną muzyką. Efekt był identyczny. Nagranie było odtwarzane również osobom dorosłym z podobnym rezultatem.

Wpływ bicia serca matki na noworodka

Kolejnym naukowcem, który zastanawiał się nad przyczyną lęków i nadpobudliwości niemowlaków był dr Lee Salka, który w opublikowanych w 1960 roku badaniach udowodnił, że dźwięk bicia serca matki ma uspokajający wpływ na noworodka. Będąc członkiem personelu szpitala City Hospital Centem w Elmhurst Queens zaobserwował, że matki które trzymają swoje dzieci blisko serca zapewniają im dźwiękowe połączenie, dzięki temu niemowlęta są spokojniejsze i szybciej przybierają na wadze. Przyczyna tkwi prawdopodobnie w tym, że jeszcze kilka miesięcy temu dziecko spało spokojnie w łonie matki, utulone słyszaną w tle muzyką bicia serca swej mamy.

Teorię Salka potwierdziły kolejne badania prowadzone przez doktora Noboru Kobayashi, który udowodnił, że podczas ostatniego trymestru ciąży mózg płodu osiąga taki poziom rozwoju, że jest stanie rozpoznać bicie serca matki jako coś znaczącego. Dlatego dźwięk bicia serca matki przynosi ukojenie nowo narodzonym dzieciom, które śpią spokojniej także przy miękkich dźwiękach kołysanek.